UtekattAdopsjonFlytteklarHannKatt

Nemo og Balder

Av 4. februar 2026februar 10th, 2026Ingen kommentarer

Nemo og Balder

Nemo og Balder er en rolig og flott duo som ser etter et rolig og trygt hjem sammen. De ønsker seg helst en familie uten barn og uten hund. Nemo er tryggest, Balder er mer forsiktig. Nemo og Balder adopteres som innekatter, med mulighet for å slippe ut i fremtiden, når de er blitt tryggere. Nemo er født i 2023 og Balder er født i 2022.

Kjønn
Hanner
Antatt født
2023 og 2022
Ute-/Innekatt
Innekatter i første omgang
Bo med barn?
Nei
Bo med katt?
Nei
Bo med hund?
Nei
Søk om å adoptere

Hei på deg, vi heter Nemo og Balder!

Vi er ganske rolige katter som liker å følge med på det som skjer inne og ute.

Jeg som heter Nemo, er den med lang pels. Jeg er også den som er tryggest. Jeg er veldig glad i kos og elsker det i alle former, til og med magekos. Men å ligge på fanget ditt, det liker jeg ikke; det blir litt for varmt. Men å ligge ved siden av deg i sofaen eller å komme på besøk i senga, det kan jeg godt finne på å gjøre. Leking derimot, det ser jeg ikke så mye poeng med, og noen leker, de som lager lyd, er til og med litt skumle Jeg kan fint løftes og bæres, og må du ta på potene, aksepterer jeg det uten store reaksjoner. Pelsstell er jeg ikke så begeistret for, noe som er litt synd siden jeg har så fin og lang pels, men jeg godtar litt børsting i korte perioder. Jeg er trygg og uredd, og når det kommer besøk, blir jeg nysgjerrig og skal hilse, men etterpå trekker jeg meg litt tilbake.

Jeg som har kort pels, heter Balder. Hos oss to er det ikke bare pelsen som skiller oss, og også personlighetene våre. I fosterhjemmet var jeg ganske leken i starten, men nå har jeg roet meg. Jeg leker fortsatt litt, men mest alene med en liten ball eller mus. Det meste av tiden min bruker jeg nemlig med Nemo. Jeg er litt kosete, men dere mennesker må komme rolig og tålmodig mot meg. Kos fra Nemo derimot, det kan jeg ikke få nok av. Der hvor Nemo strekker seg fullt ut på ryggen for å få magekos, er jeg litt mer forsiktig. Jeg strekker meg ikke like mye ut, men setter også av og til pris på litt magekos. Fanget ditt holder jeg meg langt unna, men hvis Nemo hopper opp i sengen eller sofaen til deg, følger jeg selvfølgelig etter. Men obs! Hvis Nemo hopper ned igjen gjør jeg det også. Menneskene øver på å løfte meg, men hittil tåler jeg det bare i noen minutter. Og der Nemo er trygg og uredd, er jeg mer forsiktig. Får dere besøk, finner jeg meg et gjemmested og titter først frem når gjestene har dratt.

Vi er relativt snille gutter, så ingen av oss bruker klør eller biter i noen sammenhenger; heller ikke når vi leker. Det vi derimot tygger litt på er planter, men vi graver ikke i jorden. Vi er flinke til å kvesse klørne på klorestativ, men det kan skje en gang i blant at møblene blir for fristende. Ingen av oss liker å kjøre bil, men jeg, Nemo, tåler det litt bedre enn Balder, mest fordi jeg er lettere å få i transportburet. Balder derimot har mest sannsynlig hatt en strabasiøs dag før han endelig er blitt satt i buret, så da ligger han bare som en livredd klump helt innerst. Dere kan kanskje hjelpe oss å bli tryggere på burene våres og transport? Vi er også begge to redde for støvsugeren og for fyrverkeri.

I første omgang ønsker Nemo og Balder å være innekatter. Dette fordi Balder trenger å bli tryggere og da trenger kompisen sin hos seg. Men med årene kan de nok bli utekatter, spesielt Nemo, som gjerne vil prøve seg ute.

Nemo og Balder er kastrerte, chippet og vaksinerte. Vi tar et adopsjonsgebyr på 1600,- per katt.

Nemo og Balder adopteres som utekatter, men trenger å bli trygge i sitt nye hjem før de kan få slippe ut. Har du mulighet til å gi dem gode og trygge utemuligheter i fremtiden? Ta kontakt på katt@dooa.no

Hvis ikke Nemo og Balder virker å være de rette kattene for deg, kanskje noen av våre andre katter kan være det? Vi har innekatter og utekatter. Disse kan du lese om her: https://dooa.no/dyr-til-adopsjon

Søk om å adoptere